robo-header-1140

Robotsaid.com Nedir?

Robotsaid.com, topluluk tarafından geliştirilen ve yönetilen, gelir amacı olmayan, bağımsız oyun geliştiricilerin basın bültenlerini dağıtmak için oluşturulmuş bir servistir. Tüm temel hizmetler, küçük ve orta ölçekli oyun geliştiriciler ve onlara yönelik hizmet/servis sunanlar için ücretsizdir.

Robotsaid.com’un oluşum amacı, her ülkeden bağımsız oyunların tanıtımına, özellikle dış basında daha fazla yer bulmalarına yardımcı olmaktır. Bu nedenle sadece gerekli araçların oluşturulması ile sınırlı kalınmaması amaçlanmıştır. Robotsaid.com’da, basın mensuplarının/gazetecilerin, Youtuber ve Blogger’ların, basın bültenlerini takip edebilecekleri araçlar da bulunmaktadır.

 

 

Robotsaid.com, bağımsız oyunların basın bültenlerinin dağıtılması ve takip edilebilmesi için yenilikçi yöntemler kullanmakta ve araçlar sunmaktadır. Mevcut sürümde bulunan temel araçlar benim tarafından geliştirilmektedir. Servis, malesef Türkiye’de özellikle bilişim sektöründe pek yaygın olmayan “topluluk olma”, “birlikte hareket etme” ve “dayanışma” ilkeleri üzerine kurulmuştur. Robotsaid.com’un kapıları tüm bağımsız oyun geliştiricilere, sektör temsilcilerine, yayıncılara, kısaca bağımsız oyunlar ile ilgili herkese açıktır. İsteyen herkes Robotsaid.com’un parçası olabilir, destek verebilir, fikirleri ile katkı sağlayabilir.

 

NewBanner

 

Robotsaid.com sadece bir web sitesi değildir.

Robotsaid.com ‘beta’ aşamasındadır. Beta aşamasında öncelik; mevcut teknik sorunların giderilmesi ve yeni araçların geliştirilmesine verilmiştir. Beta’nın tamamlanması, hedefin ilk aşamasıdır. Geliştirilmekte olan araçlar istikrarlı şekilde çalışmaya başladığında, dünyanın farklı ülkelerindeki topluluklar, basın mensupları ile dağıtım kanallarının genişletilmesi için karşılıklı çalışmalar yürütülecektir.

Bu hedef için ilk adım, ülkemizin sektör temsilcisi OYUNDER ile atılmaktadır. OYUNDER ile gerçekleştirmek üzere yola çıktığımız bu iş birliği, yerli oyunlarımızın yurt dışına açılmalarına katkı sağlamayı hedeflemektedir.

 

oyunder-robo-partner

 

Robotsaid.com, bağımsız oyun geliştiriciler tarafından sıklıkla kullanılan presskit() gibi araçların rakibi değildir. Temel amacı, tüm basın bültenleriniz için bir basın merkezi oluşturmaktır. Basın mensupları sizinle ilgili bilgileri ve basın bültenlerinizi tek bir yerden temin edebilir, sizinle iletişime geçebilirler. Bu nedenle Robotsaid.com üzerinde Profil Sayfanızı oluşturmak önemlidir. Profil sayfanızı nasıl hazırlayacağınız ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz. Profil sayfalarınız ve basın bültenleriniz anında Google’a eklenmektedir ve 1-2 saatlik gecikme ile arama sonuçlarında yer almaktadır.

 

Screen-Shot-2016-06-08-at-17.25.25

 

Basın, yayıncılar ve oyun geliştiriciler için özel araçlar geliştirmeye devam ediyoruz.

Robotsaid.com henüz yolun başında olsada, basın mensupları için çeşitli araçlar sunmaktadır. Basın bültenlerini takip etmek isteyenler, özelleştirilebilir günlük-haftalık eposta alabilir, gerçek zamanlı ve özelleştirilebilir RSS servisine abone olabilirler.

Güncel oyun basın bültenleri için sosyal media hesaplarımızı takip edebilirsiniz. İngilizce ve uluslararası basın bültenleri için Twitter ve Facebook hesaplarımız gerçek zamanlı olarak güncellenmektedir. Ayrıca Google Plus, Pinterest ve Tumblr hesaplarımızda -şimdilik- normal olarak güncellenmektedir.

Basın mensupları, OYUNDER gibi dernekler ve yayıncılar için API geliştirmekteyiz. Temmuz 2016 içersinde API ilk testler için kullanıma açılacaktır.

Ayrıca Game Promotor adındaki Twitter Bot’umuz #indiepr ve #robotsaid hashtag’lerine gönderilen basın bülteni tweetlerini retweet etmektedir. Game Promotor ile ilgili detaylı bilgili burada bulabilirsiniz.

 

i-am-a-bot

 

Her türlü destek ve iş birlikteliğine açığız.

Gerekli araçları geliştiriyor olmak, işe yarayacakları ya da tek başına faydalı olacakları anlamına gelmiyor. Konu basın bültenlerini dağıtmak olduğunda çok daha fazlasının yapılması gerekmektedir. Bu nedenle yardıma ihtiyaç duyuyoruz. İkinci aşamada odaklanmayı planladığımız  “dağıtımı genişletme” ve daha fazla oyun geliştiriciye ulaşma konularında yardımcı olabileceklere kapımız tamamen açık.

Sizde Robotsaid.com’un parçası olabilirsiniz.

Yardıma ihtiyacımız var!

Robotsaid.com’un mevcut bir geliri olmadığı için sponsorlar ile devam edilmektedir. Linode, cloud server sponsorumuzdur. Ind13 Magazine ekibi gönüllü olarak bizi desteklemekte, içeriklerimizi paylaşmakta, moderasyon yapmakta ve dergilerinde reklamımıza yer vermektedir.  Cassual Connect,  Indie Prize etkinliğine küçük sponsor olmamıza olanak tanımıştır ve logomuz yer almaktadır.

Fikir ve görüşlerinizi bizimle paylaşmanın yanında daha fazla kitlelere ulaşmak için de bize yardımcı olabilirsiniz. Mevcut tek kişilik ekip yoğun olarak geliştirme ile ilgilenirken desteğe ihtiyaç duyuyor.

Basitçe destek olabileceğiniz bazı konular;

 • İngilizce taslak FAQ ve HowTo’ ların düzeltilmesi ve farklı dillere çevrilmesi:
  Bunun için hemen http://www.robotsaid.com/support/ web sitemize üye olabilirsiniz. Hesap bilginizi hello@robotsaid.com adresine iletmeniz durumunda FAQ ve HowTo’ları düzenleyebileceğiniz yetkiler verilecektir.
 • Duyurmak:
  Robotsaid.com ile ilgili sosyal medyada paylaşımlarda bulunabilir, blog ya da websitenizde yazı yazabilirsiniz. Bu sayede hep birlikte, ortak amaçlara daha hızlı ulaşabiliriz.
 • Daha fazla basın mensubuna ulaşmak için pazarlama ve iletişim stratejileri geliştirmek ve paylaşmak
 • Robotsaid.com Reddit hesabı için Karma feda etmek 🙂

Tüm sorularınız için destek web sitemizden faydalanabilirsiniz.

Buradan ulaşabileceğiniz destek web sitemizde aklınıza takılabilecek soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Aradığınız sorunun cevabını bulamazsanız lütfen sormaktan çekinmeyin.

 

support

 

Robotsaid.com için yakın gelecek planları neler?

Öncelik, mevcut altyapının iyileştirilmesi. Bu nedenle yakın tarihli planlarımız geliştirme süreci üzerine kurulu.

Ağustos 2016 içersinde bitirmeyi planladığımız bazı özellikler:

 • Robotsaid.com API:
  API sayesinde oyun geliştiricilere yeni imkanlar sunmayı hedefliyoruz. İleride hazırlayacağımız widget’lar ve basit araçlar ile Robotsaid.com üzerinde yayınlayacağınız basın bültenlerinizi, kendi web sitenize taşıyabileceksiniz. Sektörel yayıncılar veya dernekler gibi oluşumlar, Robotsaid.com’a entegre çalışan kendi basın bülteni sitelerine sahip olabilecekler.
 • Presskit() import: Henüz deneysel olan bu ek sayesinde, Robotsaid.com’da bulunan basın bülteni formuna mevcut presskit() sitenizden  içerikleri kolayca aktarabileceksiniz.
 • Oyun sektörü ile ilgili teknoloji geliştirenlere yönelik yeni bir kategori eklenmesi
 • Genel hataların giderilmesi ve küçük eklentiler
 • Özellikle yerel oyun geliştiricilerimizin oyun pazarlaması ve basın bültenleri konularında bilgilendirmeye yönelik içeriklerin, OYUNDER iş birliği ile hazırlanması

İleri tarih için yapılacaklar:

 • Profil sayfalarının yaratılması ve özelleştirilmesinin kolaylaştırılması
 • Profil sayfalarında oyun geliştirici ile ilgili kurumsal görsel ve videoların yer alması
 • Medya monitörü
 • Basın bülteninde yer alan görsel ve metinlerin tek parça olarak indirilebilmesi(zip olarak)
 • …?

İletişim kurmaktan çekinmeyin.

Sizin önerileriniz neler?
Yeni hangi özellikler olabilir?
Daha faydalı olmak için neler yapılabilir?
Siz nasıl katkı sağlayabilir ya da Robotsaid.com’un parçası olabilirsiniz?

#Slack ile fikirlerinizi paylaşıp tartışabiliriz. Sadece hello@robotsaid.com adresine bir eposta göndermeniz yeterli olacaktır.

 

slack

 

 

Selim Anaç

Selim Anaç

More than 20 years of working experience at digital products as games/advergames, mobile & desktop apps and online software production. Multi-discipline software developer, team leader. A video game addict.